Očkovanie na dobrovoľnej báze, bez práva na výber

Cieľom  prehľadu  je upozorniť laickú verejnosť  na rozdiely  medzi  COVID vakcínami.
Informácie sú zozbierané z viacerých zdrojov, bez odporúčania akejkoľvek vakcíny. 
Dáta sa časom môžu zmeniť podľa inovatívnych klinických a vedeckých zistení.
Účinnosť, dávkovanie, cena a technológie výroby sú  odlišné a to vidíte v nižšie uvedenej tabuľke.

Účinnosť - do akej miery vakcína dokáže ochrániť pred infekciou.


(!) - Riziko pro pacienti s autoimunitními chorobami a se zhoubnými novotvary
Reaktogenita - schopnosť vakcíny vyvolať zvyčajne i nežiadúcu odozvu organizmu
Imunogenita - schopnosť vakcíny vyvolať adekvátnu imunitnú odpoveď (protilátky)

Všetky vakcíny proti nemoci COVID-19 sú profylaktické vakcíny, slúžia na prevenciu, resp. na zmiernenie účinkov budúcej infekcie patogénom SARS-Cov-2, nie na liečbu choroby COVID-19. 

Typy vyvíjaných COVID-19 vakcín

  1. Genetické vakcíny na báze nukleovej kyseliny mRNA (Moderna a Pfizer/BioNTech) genetická informácia o vírusu CoV-2, proti ktorej sa majú vytvoriť protilátky, je v tejto vakcíne nesená reťazcom  ribonukleovej kyseliny (mRNA) zapuzdrovaná v lipidovom obalu. mRNA vakcíny boli vyvinuté veľmi rýchlo, pretože používajú 50 rokov vyvíjanú technológiu, určenú na výrobu vakcín.
  1. Genetické vakcíny na báze vírusového vektora DNA (COV19 AstraZeneca, Vaccine Janssen, Sputnik V) - vakcína využíva ako nosič informácie (vektor DNA) adenovirus chrípky, modifikovaný tak, že je prakticky neškodný a neschopný ďalšej replikácie. V jeho genetickej informácii je vložený gén na tvorbu tzv. spike proteínu vírusu SARS-CoV-2.
  2. Vakcíny na báze proteínu - neobsahujú genetický materiál (DNA alebo mRNA), ale obsahujú priamo proteíny (osobitné protilátky) koronavírusu SARS-CoV-2. Niektoré druhy vakcín z tejto skupiny využívajú celý proteín, iné len jeho časti.
  3. Tradiční vírusové vakcíny - pri zrode očkovania stoja inaktivované vakcíny. Tie obsahujú oslabený, alebo inaktivovaný (usmrtený) vírus. V takejto forme vírus nie je schopný vyvolať ochorenie, avšak zachováva si schopnosť navodenia imunitnej odpovede. Proces výroby je zdĺhavý a časovo náročný, preto inaktivované vakcíny sú najdrahšie.

Vakcína pred uvedením na EU trh musí v rámci registračného konania preukázať svoju bezpečnosť, účinnosť a kvalitu. Registračné rozhodnutí je sprevádzané schválenými textami - Príbalový leták a Súhrn údajov o lieku. Z nich sme časti Pomocné látky a Možné vedľajšie účinky vybrali pre Vás:

Pomocné látky

Nemajú liečivý účinok, umožňujú výrobu a dávajú tvar lieku. Chránia liek pred rozkladom pri skladovaní, uľahčujú jeho podanie, riadia uvoľnenie a vstrebanie liečiva apod.

Možné vedľajšie účinky

Ako všetky lieky, aj vakcína môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Európska lieková agentúra EMA udelila podmienečné povolenie na uvedenie na trh EU vakcín Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) a Covid-19 Vaccine Janssen.  Súčasťou povolenia je nasledujúci text: "V schválených dokumentoch je uvedené, že výbor pre humánne lieky (CHMP) po posúdení žiadosti zastáva názor, že vyváženosť rizika a prínosu je priaznivá, a preto odporúča udeliť podmienečné povolenie  na uvedenie na trh".

Na záver
V súčasnej dobe Vláda SR pripravuje Pandemický plán SR a každý občan očakáva, že už v 12/2021 sa bude môcť dobrovoľne za(pre)očkovať vybranou vakcínou COVID-19.

27 apríla 2021
Diskusia k článku (4)
Kosec 6.5.2021 Reagovať
Pekne spracované informácie, avšak ako vidieť z niektorých komentárov, pre bežných ľudí nie veľmi zrozumiteľné. Antivax propaganda mala niekoľko rokov náskok a teraz tým budeme trpieť všetci. Snáď situáciu zlepší zavedenie covid pasov.
Ali 6.5.2021 Reagovať
Len keby ma nasilu zaočkovali.
Najko 2.5.2021 Reagovať
Nesúhlasím s očkovaním neverím tým vakcinamQFPM
Najko 2.5.2021 Reagovať
Ja sa určite teraz nedam očkovať, nakoľko vidím tie dvosleky na celom svete...
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Posledné vo fóre
photo Recept
(0)
photo Spanok
(0)
photo Spánok
(3)
photo Potencia
(1)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.