
S koronavírusom CoV-2, ktorý v r. 2020 dosiahol rozmer pandémie, sa lekári zoznamujú postupne. Je to nový druh vírusu, ktorý vyvoláva infekčné ochorenie COVID-19.
Ochorenie je už súčasťou Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH11) pod kódom U07. Zatiaľ môžeme hovoriť iba o experimentálnej liečbe a neexistuje liečivo, ktoré je vyslovene indikované na U07- COVID -19.
Známe lieky, ktoré sú najperspektívnejšie, sú primárne určené na liečbu iných ochorení. Ich použitie v neindikovaných situáciách ako je táto, sa starostlivo zvažuje z dôvodu bezpečnosti, alebo aspoň aby prínos prevyšoval riziko.
Dnes pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa konajú klinické skúšky potenciálnych liečiv Remdesivir (neregistrovaný liek); Chlorochin alebo Hydroxychlorochin (registrované lieky na liečbu malárie, reumatoídnu artritídu), lopinavir/ritonavir (registrované lieky na liečbu HIV infekcie) a lopinavir/ritonavir v kombinácii s interferonom beta (interferony sú registrované napr. na liečbu sklerózy multiplex). V čínskom odporúčaní sú uvedené interferóny na inhalačné podanie, lopinavir/ritonavir, ribavirin, chirochin a umifernovir.
Predpoklad, že niektoré z nich v blízkej dobe budú vo väčšom množstve distribuované širokej populácii na liečbu COVID -19 sa javí ako nereálny, ale to posúďte sami z prehľadu niektorých testovaných liečiv:
ANTIMALARIKÁ
Chlorochin (C18H26ClN3) a Hydroxychlorochin (C18H26ClN3O) sú príbuzné liečivá, ktoré bývajú často nesprávne zamieňané. Obe liečivá sú určené na liečbu malárie, reumatoídnej artritídy a lupusu. Chlorochin má horší bezpečnostný profil a jeho použitie sa nepreferuje.
Hydroxychlorochin má vyššie protivírusové aktivity in vitro (tj. laboratorne) a nižšiu toxicitu, ale i napriek tomu hrozí riziko z predávkovania, vzniku liekových interakcií (napr. antidiabetiká), srdcové komplikácie, spojené s rizikom poklesu hladiny cukru v krvi a iné.
Z výsledku štúdie, kde 26 pacientom s chorobou COVID-19 bol podaný Hydroxychlorochin a u 6 pacientov súčasne s antibiotikom Azitromicin, vyplynulo, že liečba Hydroxychlorochinom prispela k významnému zníženiu vírusovej nálože, azitromicín účinok posilnil. Lekári ale upozorňujú, že táto kombinovaná liečba je veľmi, veľmi riskantná z hľadiska možného vzniku fatálnych srdcových arytmií. Pri dlhodobom podávaní a prekročení odporúčanej dennej dávky môže dôjsť aj na poškodenie zraku.
ANTIVIROTIKA
Remdesivir je nové antivírusové liečivo, zabraňuje množeniu vírusov. Vyvinula ho kalifornská firma Gilead Sciences v spolupráci s americkým armádnym lekárskym výskumným ústavom infekčných chorôb AMU. Podáva sa vnútrožilovo vo vysokom množstve po dobu 10 dní. Pôvodne mal slúžiť na liečbu nakazených krvácavou horúčkou ebola v Kongu, epidémiu sa ale podarilo zastaviť a testy lieku boli prerušené. Dňa 6. 2. 2020 v Číne začali klinicky hodnotiť remdesivir a 17. 3. 2020 bol remdesivir schválený s dočasným povolením na šesť mesiacov v ČR na použitie u infikovaných pacientov SARS CoV2 vo vážnom stave. Správy o účinnosti tohto liečiva v Číne, Nemecku a USA sú rozporuplné a firma Gilead Sciences pozastavila jeho dodávky mimo USA.
Lopinavir/ritonavir je kombinácia 2 liečivých látok s protivírusovým pôsobením. Lieky s obsahom týchto liečiv sú registrované v EU na liečbu infekcií vyvolaných vírusom imunodeficiencie (HIV-1). Použitie kombinácie Lopinavir/ritonavir na 199 pacientov hospitalizovaných s chorobou COVID-19 ukázala iba 48% účinnosť, je to malá dôkazná vzorka.
Lopinavir/ritonavir v kombinácii s interferonom beta je zvažovaný ako možný variant liečby COVID-19 na základe použitia u infekcie MERS. Zatiaľ výsledky nie sú konzistentné. Interferon beta stimuluje protivírusovú odpoveď vrodenej imunity a potlačuje schopnosť zmnoženia vírusu SARS in vitro (tj. laboratórne). Skutočný klinický prínos je potrebné ešte overiť klinickými štúdiami.
Favipiravir je antivirotikum, používané na liečbu chrípky v Japonsku. Žiadny liek s týmto liečivom nie je registrovaný v EU. V Číne je v licencii vyrábaný ako generikum pre potreby tamojších klinických hodnotení. Tie ukazujú, že favipiravir účinkuje skôr v začiatočnej fáze ochorenia COVID-19.
Atazanavir je antivirotikum, ktoré je v EU registrované na liečbu dospelých infikovaných vírusom imunodeficiencie (HIV-1). Vo Švajčiarsku je uvádzaný ako liek druhej voľby na liečbu ťažkej formy choroby COVID-19, a to v kombinácii s ritonavirom.
Umifenovir je antivirotikum, používané na liečbu chrípky v Rusku a v Číne. V porovnaní s faviravirom dopadol pri skúšaní horšie. Zrejme by mohol lepšie účinkovať v kombinácii s inými antivirotikami.
U antivirotík darunavir a cobicistat doposiaľ nebol preukázaný účinok pri liečbe choroby COVID-19. Pri antivirotikách ribavirin a baloxavir je nutné počkať na výsledky ďalších klinických štúdií.
BIOLOGICKÉ/BIOTECHNOLOGICKÉ
Interferony sú proteíny nešpecifickej imunity, ktoré ukazujú schopnosť potlačovať množenie sa vírusu SARS in vitro. V súčasnej dobe špecialisti pracujú na štúdiách, ktorými by sa overil ich skutočný prínos v boji s ochorením COVID-19.
Tocilizumab je bielkovina vyrobená zo špeciálnych imunitných buniek (monoklonálna protilátka), ktorá zmierňuje zápal v tele. Liek s touto účinnou látkou je registrovaný v EU ako biologická liečba reumatoídnej artritídy a CRS. Predbežné údaje z čínskeho klinického hodnotenia dvadsiatich pacientov s kritickou infekciou SARS-CoV-2 uvádza rýchle zníženie horúčky a zníženú potrebu kyslíkovej terapie. Ďalšie údaje sú ale veľmi obmedzené.
Konvalescentná plazma je plazma od pacienta, ktorý už prekonal ochorenie COVID-19. Plazma obsahuje dostatočné množstvo protilátok. Dostupnosť tejto liečby, diskutovaná na odbornej úrovni, je limitovaná množstvom potenciálnych darcov.
Liečba kmeňovými bunkami – Medzinárodná spoločnosť na výskum kmeňových buniek (ISSCR) vydala vyhlásenie, že v súčasnosti neexistuje žiadny schválený postup založený na kmeňových bunkách na liečbu ochorenia COVID-19.
Vakcíny proti SARS-CoV-2
- 48 kandidátskych vakcín je v predklinickom testovaní.
- 1 vakcína (USA) je v klinickom hodnotení fázy 1 (testuje sa po prvý raz na ľuďoch).
- 1 vakcína (Čína) je v klinickom hodnotení fázy 2 (testuje sa na 100-150 pacientoch s diagnózou COVID-19).
Existujú ešte fáza 3 a 4, ale žiadna rozpracovaná vakcína na ochorenie COVID-19 nedosiahla fázu testovania 3 a 4, kde sa preukazuje bezpečnosť a účinnosť novej vakcíny u typického pacienta, ktorý by ju mohol používať; potvrdí sa účinné množstvo vakcíny; identifikovali sa nežiaduce účinky alebo dôvody, prečo by sa liečba nemala podávať ľuďom s príslušným stavom (kontraindikácie) atd.
Sledujte nás, článok budeme priebežne dopĺňať.