VITAMIN D - SLOVAKOFARMA cps 1x300 000 IU (fólia PVC)

SPC
(čistená voda), caramel E150 (karamelové farbivo)

Farmakoterapeutická skupina
Vitamín rozpustný v tukoch

Charakteristika
Vitamínový prípravok určený na predchádzanie a liečbu chorobných stavov spojených s nedostatkom vitamínu D. Tento vitamín má kľúčovú úlohu pri vstrebávaní vápnika, tvorbe kostí, zubov a pri funkciách nervovo-svalovej sústavy.

Indikácie
Liek je určený na predchádzanie a liečbu krivice u detí, predchádzanie a liečbu nedostatku vitamínu D
v organizme, na predchádzanie a liečbu mäknutia kostí (osteoporóza). Liek môžu užívať dospelí, mladiství i deti.

Kontraindikácie
VITAMIN D - SLOVAKOFARMA® sa nesmie užívať pri známej precitlivenosti na ergolakciferol alebo iné vitamíny skupiny D, ďalej pri hypervitaminóze vitamínu D, pri vysokej hladine vápnika v krvi a pri postihnutí kostí v dôsledku ochorenia obličiek pri súčasne zvýšenej krvnej hladine fosforu. Pre vysoký obsah vitamínu D sa nesmie používať v tehotenstve a pri laktácii.

Nežiaduce účinky
Liek sa zvyčajne dobre znáša. Z nežiaducich účinkov dominuje zvýšená hladina vápnika v krvi, ďalej sa môže vyskytnúť zápcha alebo mierna hnačka (častejšie u detí), bolesti hlavy, strata chuti do jedla, kovová chuť v ústach, nevoľnosť a vracanie, bolesti v kostiach alebo svaloch.
Pri prípadnom výskyte nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií sa o ďalšom užívaní lieku poraďte s lekárom.

Interakcie
Účinky lieku VITAMIN D – SLOVAKOFARMA® a iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré v súčasnosti užívate alebo ktoré začnete užívať, a to na lekársky predpis i bez neho.
Liečivý účinok lieku VITAMIN D - SLOVAKOFARMA® môžu zvyšovať lieky, ktoré obsahujú kyselinu askorbovú (vitamín C), estrogény, fluorid sodný, soli horčíka, thiazidové diuretiká a tokoferol (vitamín E). Liečivý účinok lieku VITAMIN D - SLOVAKOFARMA® môžu znižovať lieky, ktoré obsahujú alopurinol, isoniazid, heparín, medroxyprogesteron, parafínový olej, neomycin, orlistat, fenobarbital, sequestranty, cimetidin, kortikosteroidy, aktívne uhlie, bisfosfonáty, fenolftalein a sukralfat.
VITAMIN D - SLOVAKOFARMA® môže zvyšovať účinok digoxínu a môže znižovať účinok verapamilu.
Prv, ako začnete s liekom VITAMIN D - SLOVAKOFARMA® užívať nejaký voľnopredajný liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.


Dávkovanie a spôsob podávania
Prevencia a liečba krivice u detí:
Deťom podávame 1 kapsulu jednorazovo v 3. týždni života. Podanie opakujeme ešte 2-krát, a to v 3. a 6. mesiaci života jednorazovo. Ďalšie dávky sa podávajú vždy v odstupe 3 mesiacov až do 2 rokov veku dieťaťa. Podľa odporúčania Americkej pediatrickej spoločnosti sa má v podávaní pokračovať až do dosiahnutia úplnej zrelosti skeletu (do 18 rokov), dostačujúca je dávka 300.000 IU, tj. 1 kapsula jednorazovo začiatkom jesene.
Prevencia a liečba nedostatku vitamínu D:
Prevencia nedostatku vitamínu D predovšetkým u osôb starších ako 65 rokov: pokiaľ denné podávanie prípravku Infadin® kvapky nie je z rôznych príčin možné, je vhodné jednorázové podanie lieku VITAMIN D - SLOVAKOFARMA® v dávke 300.000 IU, tj. jedna kapsula 1 krát ročne najlepšie začiatkom jesene, prípadne sa môže rovnaká dávka zopakovať za 6 mesiacov.
Prevencia osteoporózy u dospelých alebo prevencia osteomalácie u dospelých a detí:
Prevencia osteoporózy alebo osteomalácie: pokiaľ denné podávanie lieku Infadin® kvapky nie je z rôznych príčin možné, je vhodné jednorázové podanie lieku VITAMIN D - SLOVAKOFARMA® v dávke 300.000 IU, tj. jedna kapsula 1 krát za 6 mesiacov.'

Kapsuly sa užívajú pred jedlom, počas jedla alebo po jedle, aplikujú sa buď priamo do úst alebo je možné zúžený koniec tobolky odstrihnúť a obsah tobolky vytlačiť do úst (napr. dieťaťa), tiež je možné obsah tobolky vmiešať do malého množstva nápoja ( najlepšie mlieka) na lyžičke alebo v pohári.


Upozornenie
Pri predávkovaní alebo náhodnom užití lieku dieťaťom sa poraďte s lekárom. Predávkovanie
Hlavné príznaky, ktoré sa vyskytujú pri akútnej otrave ergokalciferolom, sú nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, zvýšená hladina vápnika v krvi, poruchy nervov, poruchy srdcového rytmu, smäd, zvýšené močenie, nočné močenie, svalová slabosť, zmätenosť, depresie, apatia.
Hlavné príznaky, ktoré sa vyskytujú pri vysokom dlhodobom príjme vitamínu D, sú popri vyššie uvedených príznakov ďalej zápal očných spojoviek, poruchy rohovky, vznik zvápenatenia niektorých orgánov (predovšetkým obličiek), anémia, veľmi vzácne tiež vznik infarktu myokardu.
Pri predávkovaní alebo pri akútnej otrave ergokalciferolom je treba ukončiť jeho podávanie, prípadne zamedziť jeho ďalšiemu vstrebávaniu z tráviaceho ústrojenstva (vyvolanie vracania, výplach žalúdka).


Varovanie
Liek nepoužívajte po uplynutí času použiteľnosti vyznačenom na obale.


Balenie
1 kapsula
50 kapsúl


Uchovávanie
Liek uchovávajte v suchu pri teplote 15 až 25 °C, chráňte pred mrazom a priamym slnečným svetlom. Liek uschovávajte mimo dosahu detí.


Dátum poslednej revízie
Jún 2005

Neprehliadnite ďalšie prípravky

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.