SPITOMIN 10 MG tbl 60x10 mg (blis.OPA/Al/PVC/Al)

SPC
spironiumchlorid) 10 mg.
Každá tableta obsahuje aj lactosum monohydricum (monohydrát laktózy), cellulosum microcristallinum (mikrokryštalickú celulózu), carboxymethylamylum natricum - typ A (sodnú soľ karboxymetylškrobu - typ A), magnesii stearas (magnéziumstearát) a silica colloidalis anhydrica (koloidný oxid kremičitý bezvodý).

2. Prečo užívať tento liek
Spitomin patrí do skupiny liekov nazývaných anxiolytiká.
Predpisuje sa na liečbu pretrvávajúcej úzkosti. Spitominom možno liečiť príznaky ako sú triaška, nutkavé pohyby, napätie a neschopnosť uvoľniť sa, zvýšené svalové napätie, svalové zášklby a bolesť. Tabletami Spitomin sa lieči aj spontánna nadmerná aktivita, prejavujúca sa zvýšeným potením, suchom v ústach, rýchlym tepom, skrátením dychu, zrýchlením dýchania, závratmi, pocitmi pálenia alebo pichania, zvýšeným močením, hnačkou, brušnou nepohodou a bledosťou kože. Niektorí lekári považujú tieto tablety za užitočné pri zvládnutí psychologických príznakov sprevádzajúcich úzkosť, ako sú nepokoj, vzrušenie, agitovanosť, obavy a strach, vrátane strachu zo smrti, nadmerná pozornosť vedúca k podráždenosti, ťažkosti pri sústredení a poruchy spánku.

3. Kedy by ste nemali užívať tablety Spitomin

Tablety neužívajte, ak:
- ste alergický na ktorúkoľvek horeuvedenú zložku,
- trpíte vážnou poruchou obličiek a/alebo pečene,
- sa už liečite inhibítormi MAO, keďže vzniká riziko vývinu život ohrozujúceho prípadu vysokého krvného tlaku.
Ak sa snažíte otehotnieť, ste tehotná, alebo dojčíte, pred začatím užívania Spitominu sa poraďte s lekárom. Tieto tablety môžete užívať, len ak to vyžaduje váš klinický stav.

Deti a mladiství do 18 rokov by tablety Spitomin nemali užívať.

Pamätajte: Tieto tablety boli predpísané len pre VÁS. Nedávajte ich nikomu ďalšiemu, aj ak sú jeho príznaky podobné vašim.


4. Upozornenia pred začatím liečby

Pred začatím liečby vám lekár môže dať urobiť niektoré laboratórne testy.

Uistite sa, že ste svojho lekára informovali o všetkých ochoreniach, ktoré máte a o ktorých dosiaľ nevedel, ako sú napr. akútny glaukóm (zelený zákal) alebo myasténia gravis (chorobná unavenosť svalov). Mali by ste mu tiež povedať, ak netolerujete laktózu.


5. Upozornenia počas užívania tabliet

Počas liečby Spitominom je lepšie vyhnúť sa pitiu alkoholických nápojov.

Tablety užívajte tak často a tak dlho, ako vám určí lekár. Liečbu neprerušte, aj keď nebadáte žiadne zlepšenie vášho stavu. Účinok lieku sa dostaví za niekoľko dní až týždňov.

Neexistuje žiadne riziko stať sa závislým na Spitomine.


6. Ako môže byť liečba ovplyvnená inými liekmi

Pred začatím liečby Spitominom oznámte lekárovi, ak už užívate hocijaké iné lieky .

Poraďte sa s ním, ak máte Spitomin užívať súčasne s nasledujúcimi liekmi:
s hocijakým liekom pôsobiacim na centrálny nervový systém (napr. s iným anxiolytikom - liekom proti úzkosti, antidepresívom - liekom proti depresii);
s liekmi používanými na liečbu vysokého krvného tlaku;
s liekmi používanými na liečbu ochorení srdca - glykozidmi;
s liekmi na liečbu cukrovky - antidiabetikami;
s antikoncepčnými liekmi užívanými ústami.

Ak užívate antihistaminikum alebo cimetidín, môžete užívať aj tablety Spitomin.

Ak sa liečite liekmi ako sú benzodiazepíny alebo sedatíva, alebo ak ste pravidelne konzumovali alkohol, pred začatím liečby Spitominom by bolo potrebné tieto vplyvy najprv postupne znižovať, až úplne zastaviť.

7. Vedenie motorových vozidiel a obsluha strojov počas liečby Spitominom

V počiatočnej fáze liečby Spitominom sa vyhnite vedeniu motorových vozidiel, obsluhe strojov a práci so zvýšeným rizikom úrazu. V neskoršom období liečby sa poraďte s lekárom, či je pre vás už bezpečné tieto činnosti vykonávať.


8. Ako užívať váš liek

Liek sa užíva perorálne (ústami).
Lekár vám povie koľko a ako často ho užívať. Uistite sa, že postupujete podľa jeho pokynov.'

Počet tabliet, ktoré užívate za určitý čas, sa nazýva „dávka“.

Lekár môže určiť začať liečbu s 5 mg (1 tabletou Spitomin® 5mg) trikrát za deň, potom zvýšiť o 5 mg za deň každé 2-3 dni. Priemerná denná dávka je 20-30 mg (4-6 tabliet Spitomin® 5mg, alebo 2-3 tablety Spitomin® 10mg). Vaša jednotlivá dávka nemá byť viac ako 30 mg a maximálna denná dávka by nemala prekročiť 60 mg.

Ak máte problémy s obličkami a/alebo pečeňou, lekár sa môže rozhodnúť dávku znížiť a priebežne sledovať váš stav. Uistite sa, že neužívate viac ako je dávka, ktorú vám určil.

Pamätajte: Ak užívate tablety v pravidelnom čase dňa, ľahšie si to zapamätáte a nezabudnete ich užiť. Pomáha to dosiahnuť lepšie výsledky.
Ak zabudnete užiť dávku, užite ju hneď ako si spomeniete, aj keď je skoro čas na ďalšiu. Neužite však dvojitú dávku, aby ste nahradili chýbajúcu.

Ak ste omylom užili príliš veľa tabliet alebo sa domnievate, že tabletu prehltlo dieťa, spojte sa ihneď s najbližším pohotovostným oddelením. Vezmite všetky zostávajúce tablety a túto písomnú informáciu, aby ste ich mohli ukázať lekárovi.


9. Nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť

Môžete pociťovať nasledujúce: nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty, nervozitu, poruchy spánku, bolesť v hrudi, tinnitus (hučanie v ušiach), zdurenie nosovej sliznice a tráviace problémy.

Ak vám niektorý z vyššie uvedených prejavov spôsobuje problémy alebo sa u vás prejavujú iné nežiaduce účinky, ktoré tu nie sú uvedené, musíte to oznámiť svojmu lekárovi!
Možno bude potrebné vo vašom prípade znížiť dávku!

10. Varovanie

Na obale je vyznačený dátum použiteľnosti. Po tomto dátume sa tablety nesmú používať.


11. Uchovávanie

Liek uchovávajte pri teplote do 300C na suchom a chladnom mieste.

VŠETKY LIEKY USCHOVAJTE MIMO DOSAHU DETÍ!


12. Balenie

60 tabliet x 5mg
60 tabliet x 10mg


13. Dátum poslednej revízie textu

Apríl 2007

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Súvisiace články

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.