Na čo sa NORETHISTERON ZENTIVA používa?
Norethisteron Zentiva je syntetický ženský hormón zo skupiny tzv. progestínov (gestagénov), ktorého biologické účinky sú podobné iným progestínom.
Tak isto, ako ostatné pohlavné hormóny, tlmí noretisterón tvorbu pohlavných hormónov a zabraňuje zretiu folikulov (ženských pohlavných hormónov) a ovulácii. Rovnako, ako progesterón, zvyšuje Norethisteron Zentiva bazálnu telesnú teplotu (teplota meraná za pokojných podmienok organizmu) približne o 0,5 – 1°C.
Ďalším účinkom noretisterónacetátu je schopnosť zastaviť maternicové krvácanie. Miestny účinok na sliznicu maternice vedie k prerušeniu dysfunkčného krvácania (krvácania z maternice, ktoré nie je viazané na menštruačný cyklus).
Vo vysokých dávkach má protirakovinový účinok, ktorého presný mechanizmus dosiaľ nie je známy. Možno ho využiť na terapiu niektorých nádorov, ktorých rast je závislý od pohlavných hormónov.
Tablety Norethisteron Zentiva sa používajú pri terapii (zastavení) dysfunkčného krvácania z maternice (krvácanie z maternice, ktoré nesúvisí s menštruačným cyklom) a prevencie jeho recidívy, pri predmenštruačnom syndróme (predmenštruačných príznakoch), na načasovanie (posunutie) menštruácie, pri endometrióze (výskyt maternicovej sliznice mimo maternice), pri hormonálnej substitučnej terapii (HRT) vedenej estrogénmi u žien so zachovanou maternicou a pri terapii pokročilého alebo inoperabilného (neoperovateľného) karcinómu prsníka.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb): zastavenie menštruačného krvácania, silnejšie menštruačné krvácanie, špinenie, nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, bolesti hlavy, hnačka, podráždenosť, poruchy spánku, opuchy, zvýšená hladina cukru v krvi.
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb): zväčšenie vaječníkov, vznik cýst na vaječníkoch, zníženie libida, depresia, zmeny telesnej hmotnosti, zvyšovanie telesnej hmotnosti, kožné reakcie, zápalové ochorenie kože majúce podobu akné, návaly horúčavy, bolestivosť prsníkov, tvorba materského mlieka.
.
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb): žltačka, útlm funkcie nadobličiek, Cushingov syndróm (ochorenie z nadprodukcie hormónov kôry nadobličiek), tromboembolické komplikácie (vznik krvnej zrazeniny v hlbokých žilách dolných končatín alebo panvy a jej následný presun do pľúc).
Neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov): prechodné poruchy pečeňových funkcií, kŕče.
Dôvody na okamžité prerušenie liečby: gravidita, karcinóm prsníka, ikterus, hepatitída, výrazný vzostup krvného tlaku, intenzívne migrenózne bolesti hlavy, náhle poruchy vnímania (videnia, počutia), prvé príznaky tromboflebitídy alebo tromboembólie, plánované operácie (6 týždňov vopred), imobilita (po úrazoch, pri ťažkej chorobe).