METAMILAN 500 MG TABLETY tbl 300x500 mg (blis.PVC/Al)

SPC
Nepodávať mladistvým do 15r. Liekové a iné interakcie Kontraindikácie na ochorenia pacienta Obzvlášť nepodávať počas 3.tr.gravidity Nedoporučuje sa podávať počas dojčenia Nedoporučuje sa podávať počas gravidity

Cena

Orientačná cena:
Liek nie je kategorizovaný

nie je
Kód 2815C
Registračné číslo 07/0045/17-S
Dátum registrácie 17.2.2017
Patentná ochrana genericky liek
Výdaj na lekársky predpis (Rp)
Zastúpenie výrobcu G.L.Pharma GmbH, Rakúsko
Účinné látky
Indikačná skupina Analgetiká, antipyretiká (07)
Doba použiteľnosti 36 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
N NERVOVÝ SYSTÉM
N02 Analgetiká
N02B Iné analgetiká a antipyretiká
N02BB Pyrazolóny
N02BB02 Metamizol, sodná soľ

Na čo sa METAMILAN082019 používa?

Metamilan je analgetikum (liek zmierňujúci bolesť) a antipyretikum (liek na zníženie horúčky), ktorý obsahuje monohydrát sodnej soli metamizolu.

Metamilan je liek zmierňujúci bolesť zo skupiny pyrazolónov, ktorý nespôsobuje závislosť. Okrem analgetického účinku uvoľňuje kŕče a znižuje horúčku.

Na rozdiel od opiátov Metamilan ani vo vysokých dávkach nespôsobuje závislosť ani utlmenie dýchania. Neovplyvňuje pohyb čriev, pôrodné sťahy alebo vypudenie kameňov (žlčových, obličkových, močových).
Účinok Metamilanu nastupuje v priebehu 30 minút a trvá približne 4 hodiny.

Metamilan sa používa na silnú alebo pretrvávajúcu bolesť alebo horúčku u dospievajúcich vo veku od 15 rokov a dospelých.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Ak sa u vás prejaví ktorýkoľvek z nasledovných vedľajších účinkov, ukončite užívanie Metamilanu. Vyhľadajte svojho lekára čo najskôr, ako je to možné.

Hlásené boli nižšie uvedené vedľajšie účinky s frekvenciou neznáme (ich častosť sa nedá odhadnúť
z dostupných údajov):
  • zníženie krvotvorby (aplastická anémia), pokles počtu až vymiznutie granulocytov z krvi (agranulocytóza), pokles počtu všetkých krvných buniek (pancytopénia), vrátane smrteľných následkov, zníženie počtu bielych krviniek (leukopénia) alebo nedostatok krvných doštičiek (trombocytopénia). K typickým príznakom nedostatku krvných doštičiek patrí zvýšená náchylnosť na krvácanie, na koži a sliznici sa objavujú hnedočervené bodky podobné vpichom po špendlíkoch (petechie).
Agranulocytóza sa prejavuje napr. zápalovými poškodeniami v ústach, nose a hrdle, ako aj v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a vylučovacích orgánov, bolesťou hrdla a horúčkou (vrátane neočakávane pretrvávajúcej alebo vracajúcej sa).
  • zriedkavo sa môžu vyskytnúť anafylaktoidné alebo anafylaktické (náhle, prudké alergické) reakcie, ktoré môžu mať ťažký priebeh a môžu byť život ohrozujúce, niekedy smrteľné. Obvykle sa takéto reakcie prejavia v priebehu prvej hodiny po podaní lieku, môžu však nastať okamžite po podaní alebo až po niekoľkých hodinách.
Menej závažné formy alergických reakcií sa typicky prejavujú na koži alebo sliznici (ako napr. svrbenie, pálenie, sčervenenie, žihľavka, opuchy), sťaženým dýchaním (dyspnoe) a zriedkavejšie žalúdočno-črevnými ťažkosťami. Tieto reakcie však môžu prerásť do závažnejších foriem s rozsiahlou žihľavkou, závažným stavom prejavujúcim sa opuchom tváre, jazyka, hrdla alebo hrtanu (angioedém), závažným bronchospazmom (stiahnutie priedušiek), nepravidelnosťou srdcového rytmu (srdcová arytmia), poklesom krvného tlaku (ktorému môže najskôr predchádzať zvýšenie krvného tlaku) a obehovým šokom.
U pacientov s analgetickou astmou (alergická reakcia na lieky proti bolesti prejavujúca sa astmatickým záchvatom) sa neznášanlivosť prejavuje typicky ako astmatické záchvaty.
  • Kounisov syndróm (život ohrozujúci stav spôsobený náhlou nepriechodnosťou vencovitých tepien srdca).
  • príležitostne môže nastať prechodný pokles krvného tlaku, ktorý býva iba zriedkavo kritický a nesprevádzajú ho iné príznaky anafylaktických alebo anafylaktoidných reakcií.
  • príležitostne sa môžu vyskytnúť kožné reakcie: fialové až tmavočervené pľuzgiere okrúhleho tvaru veľkosti mince až dlane (fixný liekový exantém); zriedkavo vyrážka, v ojedinelých prípadoch závažné pľuzgierovité kožné reakcie, obvykle s postihnutím slizníc (Stevensov-Johnsonov syndróm alebo Leyllov syndróm) (pozri Upozornenia a opatrenia).
  • vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytujú prechodné poruchy obličiek so znížením (oligúria) alebo zastavením tvorby moču (anúria) alebo akútne zlyhanie obličiek sprevádzané vylučovaním bielkovín močom (proteinúria). V ojedinelých prípadoch môže nastať zápal obličiek (intersticiálna nefritída).
  • niekedy sa môže spozorovať červené zafarbenie moču v kyslom pH. Môže to byť spôsobené prítomnosťou malého množstva kyseliny rubazónovej (produkt látkovej premeny metamizolu).

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.