LISEMID 20 MG/10 MG tbl 9x10x20 mg/10 mg (blis.PVC/Al)

SPC
Nepodávať mladistvým do 18r. Liekové a iné interakcie Kontraindikácie na ochorenia pacienta Neužívať súčasne s alkoholom Prísny zákaz počas dojčenia Prísny zákaz počas gravidity

Cena

Orientačná cena:
Liek nie je kategorizovaný

nie je
Kód 6933C
Registračné číslo 58/0048/18-S
Dátum registrácie 6.2.2018
Patentná ochrana genericky liek
Výdaj na lekársky predpis (Rp)
Zastúpenie výrobcu Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o., Poľsko
Účinné látky
Indikačná skupina Hypotenzíva (58)
Doba použiteľnosti 30 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
C KARDIAKÁ
C09 Liečivá pôsobiace na renín-angiotenzínový systém
C09B Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín, kombinácie
C09BA Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín a diuretiká
C09BA03 Lisinopril a diuretiká

Na čo sa LISEMID používa?

Lizinopril patrí k inhibítorom enzýmu konvertujúceho angiotenzín znižujúcim vytváranie látok, ktoré by mohli zvýšiť váš krvný tlak, čo vedie k rozšíreniu krvných ciev a vaše srdce môže cez ne ľahšie pumpovať krv do všetkých častí vášho tela. Torasemid patrí ku kľučkovým diuretikám, ktoré zvyšujú množstvo vody, ktoré strácate v moči, a preto znižujú množstvo tekutiny vo vašich krvných cievach.

Lekár vám predpísal Lisemid, ktorý obsahuje lizinopril a torasemid v jednej tablete s cieľom zmeniť vašu súčasnú liečbu lizinoprilom a torasemidom podávanými v rovnakej dávkovej hladine, ale ako dve samostatné tablety.

Tým sa zníži množstvo užívaných tabliet. Lisemid môžete užívať z týchto dôvodov:
  • Máte ochorenie srdca známe ako kongestívne zlyhávanie srdca, pri ktorom srdce nepumpuje vašu krv tak účinne, ako by malo.
  • Máte ochorenie srdca známe ako kongestívne zlyhávanie srdca a váš krvný tlak je príliš vysoký.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Lisemid obsahuje dve liečivá: lizinopril a torasemid, ktoré ste už užívali, ale ako samostatné tablety. Môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky súvisiace s každým liečivom. Váš lekár možno z času na čas nariadi odber vzoriek krvi a/alebo moču, aby skontroloval, či Lisemid nespôsobil nejaké vedľajšie účinky.

Vedľajšie účinky hlásené pri používaní lizinoprilu alebo torasemidu sú uvedené nižšie a môžu sa vyskytnúť pri používaní Lisemidu.

Vedľajšie účinky uvedené ďalej môžu byť závažné; ak sa vyskytnú, ihneď sa obráťte na lekára:

Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb): závrat (môže to byť následok príliš nízkeho krvného tlaku), zhoršenie metabolickej alkalózy (príznaky: apatia, zmätenosť, nepravidelný srdcový pulz, záchvaty, ťažkosti pri dýchaní), zníženie objemu cirkulujúcej krvi (príznaky: závrat, extrémny smäd, nadmerné sucho v ústach, znížené močenie, tmavo sfarbený moč alebo zápcha).

Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb): bolesť v hrudníku, neschopnosť močiť u pacientov s poruchou močenia, porucha krvného obehu v prstoch na rukách a nohách so zmenou zafarbenia a bolestivosťou (Raynaudov jav).

Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb): príliš nízky krvný tlak, mdloby, angioedém, pemfigus, závažne znížené množstvo moču, syndróm neprimeranej sekrécie antidiuretického hormónu (príznaky: slabosť, svalové kŕče, bolesť hlavy, tmavý moč alebo zmeny v objeme moču, znížená chuť do jedla, zvýšený smäd, hnačka alebo zápcha, nevoľnosť alebo vracanie, depresívna nálada, zmätenosť, stupor (znížená úroveň vedomia) alebo kóma).

Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb): závažná kožná reakcia (toxická epidermálna nekrolýza, Stevensov-Johnsonov syndróm, multiformný erytém, kožný pseudolymfóm), komplex príznakov (niektoré alebo každý z nasledujúcich príznakov: horúčka, bolesť svalov a kĺbov, zápal kĺbov, vyrážka, kožné zmeny, aj po vystavení svetlu), srdcový infarkt alebo mŕtvica, zápal pankreasu (príznaky: závažná bolesť brucha a chrbta, pocit silnej nevoľnosti), akútny nástup bolesti brucha spolu s kŕčmi, nevoľnosť a vracanie (príznaky črevného angioedému), porucha funkcie pečene, bronchospazmus (kŕč svalstva priedušiek), porucha funkcie kostnej drene, veľmi malý počet červených krviniek (príznaky: bledosť kože, závrat, únava, dýchavičnosť, zvýšená srdcová frekvencia, žltá koža a očné bielka, tmavo sfarbený moč), veľmi malý počet krvných doštičiek (príznaky: ľahké vytváranie modrín, spontánne krvácanie, malé červené škvrny na koži), veľmi malý počet bielych krviniek (príznaky: slabosť, horúčka, časté infekcie).

Ďalšie možné vedľajšie účinky Lisemidu:

Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb): bolesť hlavy, únava, slabosť, kašeľ, hnačka, bolesť žalúdka, nevoľnosť, vracanie, zápcha, znížená chuť do jedla, svalové spazmy, nízka hladina draslíka v krvi (spôsobená torasemidom), nízka hladina sodíka v krvi, zvýšená hladina kyseliny močovej, glukózy, triglyceridov, cholesterolu alebo určitých pečeňových enzýmov v krvi.

Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb): vysoká hladina draslíka v krvi (spôsobená lizinoprilom), pocit točenia, zvýšený alebo nepravidelný srdcový pulz, halucinácie, pocit mravčenia, nádcha, sucho v ústach, impotencia, zvýšená hladina močoviny alebo kreatinínu v krvi.

Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb): infekcia močových ciest, vysoká hladina močoviny v krvi, krvné testy mimo normy (zníženie hladiny hemoglobínu alebo hematokritu), nízka hladina cukru v krvi u pacientov s cukrovkou liečených liekmi, ktoré sa podávajú ústami, alebo inzulínom, zvýšená hladina bilirubínu v krvi, zmeny nálady, zmätenosť, znížené libido, depresia, nespavosť, nadmerná spavosť, strata chuti do jedla, porucha vnímania chuti, zažívacie ťažkosti, nadúvanie, zmena vnímania vôní, rozmazané videnie, začervenanie kože, vyrážka, žihľavka, svrbenie, nadmerné potenie, vypadávanie vlasov, citlivosť na svetlo, psoriáza, dýchavičnosť, infiltráty v pľúcach, zápal hrtana, zápal priedušiek, zapchatý nos, boľavé hrdlo, bolesť chrbta, bolesť kĺbov, bolesť ramien, dna, zväčšenie prsníkov u mužov.

Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb): znížené alebo žiadne vylučovanie moču, zvonenie v ušiach, strata sluchu, zápal prinosových dutín, zápal alebo infekcia pľúc v dôsledku alergie, zväčšenie lymfatických uzlín, autoimunitné ochorenie, znížený počet krvných doštičiek, červených krviniek alebo bielych krviniek (leukocytov).

Lizinopril zvyšuje hladinu draslíka v krvi, a tak môže znížiť straty draslíka spôsobené torasemidom.

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
LISEMID 10 MG/10 MG tbl 3x10x10 mg/10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 10 MG/10 MG tbl 6x10x10 mg/10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 10 MG/10 MG tbl 9x10x10 mg/10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 10 MG/5 MG tbl 2x15x10 mg/5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 10 MG/5 MG tbl 4x15x10 mg/5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 10 MG/5 MG tbl 6x15x10 mg/5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 20 MG/10 MG tbl 3x10x20 mg/10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 20 MG/10 MG tbl 6x10x20 mg/10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 20 MG/5 MG tbl 3x10x20 mg/5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 20 MG/5 MG tbl 6x10x20 mg/5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LISEMID 20 MG/5 MG tbl 9x10x20 mg/5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.