ELMIRON 100 MG TVRDÉ KAPSULY cps dur 90 (9x10)x100 mg (blis.PVC/Aclar/Al)

SPC
mi, heparínovými
derivátmi, trombolytickými alebo antiagregačnými liekmi vrátane kyseliny acetylsalicylovej, alebo nesteroidnými protizápalovými liekmi (pozri časť 4.5)) sa musia posúdiť z hľadiska hemoragických udalostí. Pacienti, u ktorých sa vyskytla trombocytopénia spôsobená heparínom alebo pentózan polysulfátom sodným, sa musia pri liečbe pentózan polysulfátom sodným dôsledne monitorovať.

Nedostatočnosťfunkciepečenealeboobličiek
Elmiron sa neskúmal u pacientov s nedostatočnosťou funkcie pečene alebo obličiek. Keďže sú dôkazy o tom, že pečeň a obličky prispievajú k eliminácii pentózan polysulfátu sodného, poškodenie funkcie pečene alebo obličiek môže mať vplyv na farmakokinetiku pentózan polysulfátu sodného. Pacienti
s relevantnou nedostatočnosťou funkcie pečene alebo obličiek sa musia pri liečbe pentózan polysulfátom sodným dôsledne monitorovať.

Pri používaní pentózanu polysulfátu sodného (PPS) boli zriedkavo hlásené prípady pigmentovej makulopatie, a to hlavne po dlhodobom používaní. Vizuálne príznaky môžu zahŕňať ťažkosti pri čítaní a pomalé prispôsobovanie sa prostrediu so slabým alebo tlmeným osvetlením. Všetci pacienti majú podstupovať pravidelné oftalmologické vyšetrenia, kvôlivčasnému odhaleniu pigmentovej makulopatie, a to hlavne pacienti, ktorí dlhodobo používajú pentózan polysulfátu sodného. V takýchto situáciách sa má zvážiť ukončenie liečby.

4.5. Liekové a iné interakcie

Zo štúdie vykonanej na zdravých jedincoch nevyplynuli farmakokinetické ani farmakodynamické interakcie medzi terapeutickými dávkami warfarínu a pentózan polysulfátu sodného. Neuskutočnili sa žiadne ďalšie interakčné štúdie.

Z dôvodu slabého antikoagulačného účinku pentózan polysulfátu sodného sa musia pacienti, ktorí sú súčasne liečení antikoagulantmi, heparínovými derivátmi, trombolytickými alebo antiagregačnými liekmi vrátane kyseliny acetylsalicylovej, alebo nesteroidnými protizápalovými liekmi, posúdiť
z hľadiska hemoragických udalostí, aby sa v prípade potreby prispôsobilo dávkovanie (pozri časť 4.4).

4.6. Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
O použití pentózan polysulfátu sodného u gravidných žien nie sú k dispozícii nijaké údaje. Neboli vykonané štúdie reprodukčnej toxicity na zvieratách.
Elmiron sa neodporúča užívať počas gravidity. Dojčenie
Nie je známe, či sa pentózan polysulfát sodný alebo jeho metabolity vylučujú do ľudského mlieka.

Riziko pre novorodencov/dojčatá sa nedá vylúčiť.

Z toho dôvodu sa pentózan polysulfát sodný nesmie užívať počas dojčenia. Fertilita

Nie sú k dispozícii informácie o možnom vplyve pentózan polysulfátu sodného na fertilitu.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Pentózan polysulfát sodný nemá žiadny alebo len zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8. Nežiaduce účinky

Zhrnutiebezpečnostnéhoprofilu
Nasledujúca časť obsahuje zoznam nežiaducich udalostí uvedených v literatúre z klinických štúdií pentózan polysulfátu sodného. Možná súvislosť medzi týmito nežiaducimi udalosťami a liečbou pentózan polysulfátom sodným nebola v príslušných publikáciách rozobraná.

Najčastejšie nežiaduce udalosti nahlásené na základe klinických štúdií sú bolesť hlavy, závraty
a gastrointestinálne udalosti, napríklad hnačka, nevoľnosť, bolesti brucha a krvácanie z konečníka.

Nežiaduce udalosti nahlásené pri liečbe pentózan polysulfátom sodným boli z hľadiska kvality a kvantity porovnateľné s udalosťami nahlásenými pri liečbe placebom.

Prehľadnežiaducichudalostízoradenýchvtabuľke
Ďalej sú uvedené nežiaduce udalosti podľa triedy orgánových systémov podľa databázy MedDRA a frekvencie: veľmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (≥ 1/1 000 až <1/100), zriedkavé  (≥  1/10 000  až  <1/1 000),  veľmi  zriedkavé  (<1/10 000),  neznáme  (nedá  sa  odhadnúť z dostupných údajov).

Infekcie a nákazy časté infekcie, chrípka
anémia, ekchymózy, hemorágia,

Poruchy krvi a lymfatického systému

menej časté


leukopénia, trombocytopénia



Porucha imunitného systému

neznáme poruchy koagulácie
menej časté fotosenzitivita neznáme alergické reakcie
anorexia, prírastok hmotnosti, úbytok

Poruchy metabolizmu a výživy menej časté


hmotnosti

Psychické poruchy menej časté závažná emocionálna labilita/depresia časté bolesti hlavy, závraty

Poruchy nervového systému

menej časté zvýšené potenie, nespavosť, hyperkinéza, parestézia

menej časté dyspnoe
Poruchy oka menej časté slzenie, tupozrakosť Poruchy ucha menej časté ušné šelesty Poruchy dýchacej sústavy,
hrudníka a mediastína
nevoľnosť, hnačka, dyspepsia, bolesti


Poruchy gastrointestinálneho traktu

časté

brucha, zväčšené brucho, rektálne hemorágie




Poruchy kože a podkožného tkaniva
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Poruchy obličiek a močových ciest

menej časté zlé trávenie, vracanie, vredy v ústach,
flatulencia, zápcha
časté periférny edém, alopécia
menej časté vyrážka, zväčšenie materských znamienok časté bolesť chrbta
menej časté bolesť svalov, bolesť kĺbov časté časté močenie


Celkové poruchy a reakcie
v mieste podania časté asténia, pelvická bolesť

Laboratórne a funkčné vyšetrenia


neznáme abnormality funkcie pečene


Hlásenie podo zrení n a n ežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9. Predávkovanie

V prípade náhodného užitia vyššej ako predpísanej dávky sa u pacientov musia vyhodnotiť potenciálne nežiaduce účinky pentózan polysulfátu sodného, napríklad gastrointestinálne príznaky alebo krvácanie. V prípade nežiaducich reakcií je možné prerušiť liečbu, kým príznaky neustúpia, a v liečbe sa následne má pokračovať s odporúčanou dávkou po kritickom zvážení rizík.



5.  FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: urologiká, iné urologiká, ATC kód: G04BX15. Mechanizmusúčinku
Hypotetický mechanizmus účinku pentózan polysulfátu sodného zahŕňa lokálny účinok v močovom
mechúre po systémovom podávaní a vylučovaní do moča viazaním glykozaminoglykánov na deficientnú sliznicu močového mechúra. Toto viazanie glykozaminoglykánov na sliznicu močového mechúra znižuje bakteriálne priľnutie na vnútornom povrchu močového mechúra a v dôsledku toho sa zníži aj výskyt infekcií. Podľa hypotézy môže potenciálna funkcia pentózan polysulfátu sodného ako bariéry namiesto poškodenej sliznice močového mechúra plniť úlohu, rovnako ako protizápalové pôsobenie pentózan polysulfátu sodného.

Klinickáúčinnosťabezpečnosť
Vo vedeckej literatúre boli uverejnené celkovo štyri randomizované, placebom kontrolované, dvojito zaslepené klinické štúdie, do ktorých boli prospektívne zaraďovaní pacienti s intersticiálnou cystitídou diagnostikovaní prostredníctvom cystoskopického vyšetrenia s hydrodistenziou alebo bez nej,
s vyhodnotením účinnosti perorálneho podávania pentózan polysulfátu sodného. Vo všetkých týchto štúdiách pacienti uvádzali väčšie subjektívne zlepšenie intersticiálnej cystitídy pri liečbe pentózan polysulfátom sodným v porovnaní s placebom. V troch štúdiách bol zaznamenaný rozdiel jednoznačne štatisticky významný.
Prvá štúdia bola dvojito zaslepená, randomizovaná, kontrolovaná placebom, s plánovaným skríženým (cross-over) dizajnom, hodnotiaca pentózan polysulfát sodný v porovnaní s placebom. V závislosti od toho, do ktorej inštitúcie pacienti chodili, boli liečení buď 3x100 mg alebo 2x200 mg pentosan polysulfátu sodného (PPS) denne. Do štúdie bolo randomizovaných 75 pacientov, z ktorých 62 dokončilo štúdiu. Účinnosť liečby bola vyhodnotená na základe zlepšenia štyroch typických príznakov intersticiálnej cystitídy, ako ho nahlásili pacienti: bolesť, nutkanie na močenie, časté močenie
a noktúria, bez vymedzenia primárneho ukazovateľa. Pacient sa počítal za odpovedajúceho na liečbu,
ak v prípade konkrétneho príznaku po 3 mesiacoch liečby nahlásil 50 % zlepšenie v porovnaní s počiatočným stavom. Z hodnotenia všetkých údajov generovaných v štúdii vyplynulo, že pri všetkých štyroch príznakoch štatisticky významne viac pacientov odpovedalo na liečbu pentózan polysulfátom sodným než na placebo:


Bolesť
počet pacientov odpovedajúcich na liečbu/celkový počet pacientov (v %)

PPS Placebo Hodnota p

19/42 (45) 7/38 (18) 0,02

priem. % zlepšenia* 33,0 ± 35 15,8 ± 26 0,01

Nutkanie na močenie
počet pacientov odpovedajúcich na liečbu/celkový počet pacientov (v %)



21/42 (50) 9/48 (19) 0,03

priem. % zlepšenia* 27,6 ± 31 14,0 ± 24 0,01
Časté močenie

počet pacientov odpovedajúcich na liečbu/celkový počet pacientov (v %)

33/52 (63) 16/41 (39) 0,005

priem. zlepšenia -5,1 -0,4 0,002
Noktúria
priem. zlepšenia* -1,5 ± 2,9 -0,5 ± 0,5 0,04
(*priemer ± štandardná odchýlka)

Nasledujúce dve štúdie sa uskutočnili podľa veľmi porovnateľných, dvojito zaslepených randomizovaných, placebom kontrolovaných multicentrických dizajnov štúdie. Pacienti sa v oboch štúdiách liečili počas troch mesiacov buď 3x100 mg pentózan polysulfátu sodného alebo placebom. Primárnym ukazovateľom účinnosti štúdie bolo celkové zlepšenie nahlásené samotným pacientom po troch mesiacoch liečby. Pacientom bola položená otázka, či sa celkovo cítili lepšie od začiatku liečby, a ak áno, či bolo zlepšenie „slabé“ 25 %, „mierne“ 50 %, „značné“ 75 % alebo „úplné vyliečenie“
100 %. Ako osoby odpovedajúce naliečbu sa počítali pacienti, ktorí uviedli aspoň mierne (50 %) zlepšenie. Sekundárne ukazovatele účinnosti zahŕňali hodnotenie zlepšenia skúšajúcimi. Použitá stupnica hodnotenia skúšajúcimi zahŕňala kategórie „horšie“, „bezo zmeny“, „mierne“, „dobré“,
„veľmi dobré“ a „vynikajúce“. Odpovedajúca osoba bola definovaná ako pacient, ktorý bol vyhodnotený aspoň ako „dobrý“ v porovnaní s počiatočným stavom. Okrem toho boli ako sekundárne ukazovatele vyhodnotené profily objemu vyprázdňovania za tri dni a vplyv liečby na bolesť a nutkanie na močenie. Vplyv na bolesť a nutkanie na močenie bol vyhodnotený prostredníctvom rovnakého dotazníka ako primárny ukazovateľ, pričom reagujúca osoba bola definovaná ako pacient, ktorý zaznamenal aspoň mierne (50 %) zlepšenie v porovnaní s počiatočným stavom. Okrem toho bol vplyv
na bolesť a nutkanie na močenie vyhodnotený prostredníctvom stupnice s piatimi stupňami, v ktorej
bola reagujúca osoba definovaná ako pacient, ktorý zaznamenal zlepšenie aspoň o 1 stupeň v porovnaní s počiatočným stavom.
Do prvej z dvoch veľmi porovnateľných štúdií bolo zaradených 110 pacientov, ktorí sa liečili tri mesiace. Štatisticky významný prínos pentózan polysulfátu sodného v porovnaní s placebom sa preukázal v primárnom ukazovateli, celkovom hodnotení zlepšenia u pacientov, ako aj celkovom hodnotení skúšajúcich. Okrem toho, trend lepšej účinnosti pentózan polysulfátu sodného bol zaznamenaný v samohodnotení zmiernenia bolesti a nutkania na močenie u pacientov napriek odchylnému účinku zaznamenanému v hodnotení nutkania na močenie pomocou stupnice. Okrem toho boli zaznamenané kladné účinky v profile vyprázdňovania, aj keď zaznamenané rozdiely neboli štatisticky významné:


Odpovedajúce osoby na základe samohodnotenia

PPS Placebo Hodnota p

celkového zlepšenia pacientmi 28 % 13 % 0,04
Odpovedajúce osoby na základe hodnotenia
celkového zlepšenia skúšajúcimi 26 % 11 % 0,03
Odpovedajúce osoby, pokiaľ ide o bolesť a nutkanie na močenie
Bolesť (mierne/50 % zlepšenie) 27 % 14 % 0,08
Stupnica bolesti (1-bodové zlepšenie) 46 % 29 % 0,07
Tlak na močenie (mierne/50 % zlepšenie) 22 % 11 % 0,08

Stupnica nutkania na močenie (1-bodové zlepšenie)
Priemerné zníženie na stupnici bolesti od počiatočného stavu
Zmeny v porovnaní s východiskovými charakteristikami vyprázdňovania

39 % 46 % nevýznamné

0,5 0,2 nevýznamné

Priemerný objem jedného vyprázdnenia (v cm3) 9,8 7,6 nevýznamné Zvýšenie o ≥ 20 cm3 (v percentuálnych bodoch) 30 20 nevýznamné Celkový denný objem moču (v cm3) +60 -20 nevýznamné

Počet vyprázdnení za deň -1 -1 nevýznamné

O 3 vyprázdnenia menej za deň (v percentuálnych bodoch)

32 24 nevýznamné

Noktúria -0,8 -0,5 nevýznamné

Do druhej z dvoch veľmi porovnateľných štúdií bolo zaradených 148 pacientov a preukázal sa
štatisticky významný prínos pentózan polysulfátu sodného v porovnaní s placebom z hľadiska celkového zlepšenia nahláseného pacientmi hodnoteného ako primárny ukazovateľ a celkového zlepšenia hodnoteného skúšajúcimi, vo všetkých hodnoteniach týkajúcich sa bolesti a nutkania na močenie. Tendencia lepšej účinnosti s liečbou pentózan polysulfátom sodným bola zaznamenaná v prípade zlepšenia pohlavného styku:


Reagujúce osoby na základe samohodnotenia

PPS Placebo Hodnota p

celkového zlepšenia pacientmi 32 % 16 % 0,01
Reagujúce osoby na základe hodnotenia celkového
zlepšenia skúšajúcimi 36 % 15 % 0,002
Reagujúce osoby, pokiaľ ide o bolesť a nutkanie na močenie
Bolesť (mierne/50 % zlepšenie) 38 % 18 % 0,005
Stupnica bolesti (1-bodové zlepšenie) 66 % 51 % 0,04
Tlak na močenie (mierne/50 % zlepšenie) 30 % 18 % 0,04

Reagujúce osoby, pokiaľ ide o bolesť a nutkanie na močenie

61 % 43 % 0,01

Zlepšenie pohlavného styku 31 % 18 % 0,06
Zmeny v porovnaní s východiskovým objemom vyprázdňovania
Priemerný objem jedného vyprázdnenia (v cm3) +20,4 -2,1 nevýznamné
Zvýšenie o ≥ 20 cm3 (v percentuálnych bodoch) 40 24 0,02
Celkový denný objem moču (v cm3) +3 -42 nevýznamné

Štvrtá štúdia sa uskutočnila na základe dvojito zaslepeného, dvojito mätúceho viacfaktorového dizajnu'
a hodnotili sa v nej účinky pentózan polysulfátu sodného a hydroxyzínu v jednej štúdii. Pacienti boli randomizovaní do štyroch skupín liečby a liečili sa šesť mesiacov 3x100 mg pentózan polysulfátu sodného, 1x50 mg hydroxyzínu, pričom išlo o aktívnu liečbu aj o placebo. Analýza odpovedajúcich osôb na základe hodnotenia celkovej reakcie (Global Response Assessment, GRA) nahlásenej pacientmi po 24 týždňoch liečby bola definovaná ako primárny ukazovateľ. Hodnotenie GRA sa vyhodnotilo prostredníctvom 7-bodovej vystredenej stupnice, v ktorej môžu pacienti hodnotiť svoju celkovú odpoveď v porovnaní s počiatočným stavom ako značne horšiu, stredne horšiu, slabo horšiu, bezo zmeny, slabo lepšiu, stredne lepšiu alebo značne lepšiu. Účastníci, ktorí nahlásili jednu
z posledných dvoch kategórií, boli definovaní ako osoby odpovedajúce na liečbu. Merané sekundárne výsledky zahŕňali index príznakov a ťažkostí intersticiálnej cystitídy O’Learyho a Santa (O’Leary- Sant IC Symptom and Problem Index), stupnicu príznakov Univerzity vo Wisconsine, príznaky bolesti/nepohodlia a nutkania na močenie nahlásené pacientmi a výsledky 24-hodinového záznamu vyprázdňovania. Porovnanie pacientov, ktorým bol podávaný pentózan polysulfát sodný, s pacientmi, ktorým nebol podávaný pentózan polysulfát sodný (bez ohľadu na perorálnu liečbu hydroxyzínom), neodhalilo žiadny štatisticky významný rozdiel medzi týmito dvomi skupinami, ale bola zaznamenaná tendencia zlepšovania účinnosti primárneho ukazovateľa u pacientov liečených pentózan polysulfátom sodným (buď samostatne, alebo v kombinácii s hydroxyzínom) (20 z 59, 34 %) v porovnaní
s pacientmi, ktorým nebol podávaný pentózan polysulfát sodný, ale ktorým mohol byť podávaný hydroxyzín (11 zo 62, 18 %, p 0,064):
PPS Placebo
Počet randomizovaných 59 62
Počet reagujúcich osôb (v %) 20 (34) 11 (18) Počet úplných údajov sekundárneho ukazovateľa (v %) 49 (83) 47 (76)

Priemerné bodové hodnotenie bolesti ± štandardná odchýlka (0-9)

-1,2 ± 1,9 -0,7 ± 1,8

Priemerné bodové hodnotenie nutkania na močenie ±
štandardná odchýlka (0-9)
Priemerná frekvencia za 24 hodín ± štandardná odchýlka
Priemerný index príznakov IC ± štandardná odchýlka (0 – 20)
Priemerný index ťažkostí IC ± štandardná odchýlka
(0 – 16)
Priemerné bodové hodnotenie IC podľa Univerzity vo Wisconsine ± štandardná odchýlka (0 – 42)

-1,2±1,6 -0,9 ± 1,6


-0,7 ± 4,8 -0,9 ± 6,3


-2,6 ± 3,4 -1,7 ± 3,5


-2,6 ± 3,5 -1,9 ± 2,8


-6,2 ± 8,9 -6,7 ± 8,2


Na vyhodnotenie toho, či pacienti, ktorým sa perorálne podáva pentózan polysulfát sodný, majú
zrejmý prínos z liečby, sa vykonala zberná analýza už vyššie opísaných údajov z placebom kontrolovaných klinických štúdií. Z tejto zbernej analýzy vyplynulo, že percento pacientov odpovedajúcich na liečbu pentózan polysulfátom sodným s klinicky relevantným zlepšením vo svojom celkovom hodnotení, v bolesti a nutkaní na močenie bol približne 2-násobne vyšší ako príslušné percentá odpovedajúcich pacientov na placebo:
PPS Placebo

GRA
(95 % interval spoľahlivosti) Bolesť
(95 % interval
spoľahlivosti) Nutkanie na močenie (95 % interval spoľahlivosti)

33,0 %
(27,1 % – 39,4 %)

32,7 %
(26,0 % – 40,3 %)

27,4 %
(21,1 % – 34,8 %)

15,8 %
(11,6 % – 21,2 %)

14,2 %
(9,6 % – 20,6 %)

14,2 %
(9,6 % – 20,6 %)


5 .2. Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Menej ako 10 % perorálne podaného pentózan polysulfátu sodného sa pomaly vstrebáva z tráviaceho traktu a je dostupných v systémovom obehu vo forme nezmeneného pentózan polysulfátu sodného alebo jeho metabolitov. Vo všetkých štúdiách sa opisuje veľmi nízka systémová dostupnosť nezmeneného pentózan polysulfátu sodného po perorálnom podaní. Celkovo nahlásená systémová biodostupnosť po perorálnom podaní pentózan polysulfátu sodného je nižšia ako 1 %.

Distribúcia
U zdravých dobrovoľníkov vedie jedno parenterálne podanie rádioaktívne označeného pentózan polysulfátu sodného k postupnej absorpcii celkovej rádioaktivity pečeňou, slezinou a obličkami (50 min. po 1 mg/kg i. v.: 60 % dávky v pečeni, 7,7 % v slezine; 3 h po podaní dávky: 60 % v pečeni
a slezine a 13 % v močovom mechúre).

Biotransformácia
Pentózan polysulfát sodný je v rozsiahlej miere metabolizovaný desulfatáciou v pečeni a slezine a depolymerizáciou v obličkách.

Eliminácia
Zdanlivý plazmatický polčas pentózan polysulfátu sodného závisí od cesty podania. Pentózan polysulfát sodný sa rýchlo odstráni z obehu pri intravenóznom podaní, zdanlivý plazmatický polčas po perorálnom podaní je v rozsahu 24 až 34 hodín. Očakáva sa preto, že perorálne podanie pentózan polysulfátu sodného 3-krát denne povedie k akumulácii pentózan polysulfátu sodného počas prvých 7 dní podávania (akumulačný faktor 5 – 6,7).
Po perorálnom podaní sa neabsorbovaný pentózan polysulfát sodný vylučuje prevažne nezmenený vo
výkaloch. Približne 6 % podanej dávky pentózan polysulfátu sodného bolo vylúčenej močom po desulfatácii a depolymerizácii.

5 .3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané na základe obvyklých štúdií toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity a dlhodobých štúdií karcinogenity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. Účinok pentózan polysulfátu sodného na reprodukčnú a vývinovú toxicitu nebol skúmaný.



6.  FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1. Zoznam pomocných látok

Obsahkapsuly mikrokryštalická celulóza, magnéziumstearát

Obalkapsuly želatína
oxid titaničitý (E171)

6.2. Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3. Čas použiteľnosti

Fľaštička
3 roky
Po prvom otvorení spotrebujte do 45°dní.

Blister
21°mesiacov

6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Fľaštička
Fľaštičku uchovávajte dôkladne uzatvorenú na ochranu pred vlhkosťou. Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení lieku, pozri časť 6.3.

Blister
Uchovávajte pri teplote do 30 °C.

6.5. Druh obalu a obsah balenia

Fľaštička z HDPE s bezpečnostným uzáverom odolným proti manipulácii deťmi z PP s 90 kapsulami. Fľaštička z HDPE s bezpečnostným uzáverom odolným proti manipulácii deťmi z PP s 100 kapsulami.
Blister z PVC/Aclaru a hliníka s 90 (9x10) kapsulami. Fľaštička
Veľkosť balenia: 90 kapsúl.
Veľkosť balenia: 300 (3 fľaštičky x 100) kapsúl.

Blister
Veľkosť balenia: 90 kapsúl.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.



7.  DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

bene-Arzneimittel GmbH Herterichstrasse 1-3
D-81479 Mníchov
Tel.: ++49 (0) 89 / 7 49 87-0
Fax: ++49 (0) 89 / 7 49 87-142
E-mail: contact@bene-arzneimittel.de



8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)

EU/1/17/1189/001
EU/1/17/1189/002
EU/1/17/1189/003



9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 02. jún 2017



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

{MM/YYYY}

Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky http://www.ema.europa.eu
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.