ávania
DávkovanieDospelíChronické žilové ochorenieLiečba venolymfatickej insuficiencie: odporúčaná dávka je 1 vrecko denne užité ráno.
Liečba má trvať najmenej 1 mesiac.
Akútny stav hemoroidálneho ochoreniaLiečba akútneho hemoroidálneho ataku: 3 vrecká denne (1 ráno, 1 na obed a 1 večer) po dobu 4 dní, potom 2 vrecká denne (1 ráno a 1 na obed) po dobu 3 dní. Liečba pri tejto indikácii je krátkodobá.
Osobitné populácieU pacientov s renálnou alebo hepatálnou insuficienciou nie je nutná zmena dávkovania.
Pediatrická populáciaBezpečnosť a účinnosť Detralexu u detí a dospievajúcich vo veku do 18 rokov neboli stanovené.
Spôsob podávaniaNa perorálne použitie.
Pred použitím je potrebné postláčať vrecko, aby sa jeho obsah rovnomerne rozložil v celom objeme.
Detralex sa odporúča užívať počas jedla.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníPodávanie tohto lieku na symptomatickú liečbu akútnych hemoroidov nevylučuje liečbu iných ochorení konečníka. Liečba musí byť krátkodobá. Ak symptómy ihneď neustúpia, má sa vykonať proktologické vyšetrenie a liečba sa má prehodnotiť.
Pri chorobách ovplyvňujúcich venóznu cirkuláciu je liečba účinnejšia, ak je doplnená správnym a vyrovnaným životným štýlom:
- je potrebné vyhnúť sa pohybu na slnku, dlhodobému státiu, nadmernej hmotnosti
- zvýšeniu cirkulácie napomôže chôdza a v niektorých prípadoch nosenie špeciálnych pančúch.
Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcieNeuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie. Z postmarketingových skúseností tohto lieku však doposiaľ neboli hlásené žiadne klinicky relevantné interakcie liečiv.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGraviditaNie sú žiadne alebo len malý počet dát o použití čistenej mikronizovanej flavonoidnej frakcie u tehotných žien. Štúdie na zvieratách nenaznačujú reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Z dôvodu preventívneho opatrenia je lepšie sa užívaniu Detralexu počas tehotenstva vyhnúť.
DojčenieNie je známe, či liečivá/metabolity sú vylučované do ľudského mlieka. Riziko pre novorodencov/dojčatá sa teda nemôže vylúčiť. Je tak potrebné rozhodnúť, či sa má prerušiť dojčenie alebo či prerušiť/zdržať sa užitia Detralexu, berúc do úvahy benefit dojčenia pre dieťa a benefit liečby pre ženu.
FertilitaŠtúdie reprodukčnej toxicity nepreukázali žiadny účinok na fertilitu samcov a samíc potkanov (pozri časť 5.3).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá aobsluhovať strojeNeuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch flavonoidnej frakcie na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Detralex však nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na tieto schopnosti na základe celkového bezpečnostného profilu flavonoidnej frakcie.
4.8 Nežiaduce účinkySúhrn bezpečnostného profiluNežiaduce účinky hlásené počas užívania Detralexu v klinických skúškach sú miernej intenzity. Pozostávajú najmä z gastrointestinálnych príhod (hnačka, dyspepsia, nauzea, vracanie).
Tabuľkový zoznam nežiaducich účinkovBoli hlásené nasledujúce nežiaduce účinky alebo udalosti a sú zoradené podľa nasledujúcich frekvencií: veľmi časté (³ 1/10); časté (³ 1/100 až < 1/10); menej časté (³ 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (³ 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000); neznáme (nemôže byť stanovená z dostupných údajov).
Trieda orgánového systému
| Frekvencia
| Preferovaný termín
|
Poruchy nervového systému
| Zriedkavé
| Bolesť hlavy
|
Závrat
|
Nevoľnosť
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| Časté
| Hnačka
|
Dyspepsia
|
Nauzea
|
Vracanie
|
Menej časté
| Kolitída
|
Neznáme*
| Bolesť brucha
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| Zriedkavé
| Vyrážka
|
Pruritus
|
Urtikária
|
Neznáme*
| Izolovaný edém tváre, pier, očných viečok. Výnimočne Quinckeho edém
|
* Postmarketingové skúsenosti
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.
4.9 PredávkovaniePríznakyExistujú len obmedzené skúsenosti z predávkovania Detralexom.
Najčastejšie hlásené nežiaduce účinky v prípadoch predávkovania boli gastrointestinálne problémy (ako hnačka, nauzea, abdominálna bolesť) a kožné problémy (ako pruritus, vyrážka).
ManažmentManažment predávkovania má spočívať v liečbe klinických symptómov.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: vazoprotektíva, bioflavonoidy
ATC kód: C05CA53
Mechanizmus účinkuDetralex redukuje venóznu distenzibilitu a venostázu. Na úrovni mikrocirkulácie znižuje kapilárnu permeabilitu a zvyšuje kapilárnu rezistenciu.
Farmakodynamické účinkyFarmakologické vlastnosti tohto lieku u človeka boli potvrdené kontrolovanými, dvojito zaslepenými štúdiami, pri ktorých boli použité objektívne a kvantitatívne techniky zisťujúce účinnosť substancie na venóznu hemodynamiku.'
Vzťah dávka - účinok:
Štatisticky významný vzťah medzi dávkou a účinkom bol preukázaný na nasledujúcich venóznych pletyzmografických parametroch: venózna kapacita, venózna distenzibilita a čas venózneho vyprázdnenia. Najväčší účinok sa dosahuje pri 1000 mg.
Venotonická aktivita:
Substancia zvyšuje venózny tonus: venózna oklúzna pletyzmografia preukázala redukciu času venózneho vyprázdnenia.
Mikrocirkulačná aktivita:
Kontrolované dvojito zaslepené štúdie preukázali štatisticky významný rozdiel medzi užívaním lieku a placeba. U pacientov s príznakmi kapilárnej fragility liečba zvýšila kapilárnu rezistenciu meranú angiosterometriou.
Klinická účinnosť a bezpečnosťKontrolované dvojito zaslepené štúdie oproti placebu preukázali terapeutický účinok lieku vo flebológii pri liečbe funkčnej a organickej chronickej venóznej insuficiencie dolných končatín a v proktológii pri liečbe hemoroidálneho ochorenia.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiU človeka po perorálnom podaní lieku s označeným uhlíkom v polohe 14 diosmínu bolo zistené:
- exkrécia prebieha prevažne stolicou, močom sa vylučuje v priemere 14 % podaného množstva, eliminačný polčas je 11 hodín,
- liek je z veľkej časti metabolizovaný; tento vysoký stupeň metabolizácie sa prejavuje prítomnosťou rôznych fenolových kyselín v moči.
5.3 Predklinické údaje obezpečnosti Akútne perorálne podanie 180-násobne vyššej dávky ako ľudskej terapeutickej dávky myšiam, potkanom a opiciam nemalo žiadny toxický alebo letálny účinok a nespôsobilo žiadne abnormality v správaní, biologické, anatomické alebo histologické abnormality. Štúdie na potkanoch a králikoch nepreukázali žiadny embryotoxický alebo teratogénny účinok. Neexistuje žiadna zmena fertility.
In vitro a
in vivo testy nepreukázali žiadny mutagénny potenciál.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokkyselina citrónová
pomarančová príchuť
maltitol (prášok)
benzoan sodný
xantánová guma
čistená voda q.s.
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30 °C.
6.5 Druh obalu aobsah balenia10 ml vo vrecku (polyester/hliník/polyetylén)
Veľkosť balenia: 6, 15 alebo 30 vreciek.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu ainé zaobchádzanie s liekom Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIILes Laboratoires Servier
50, rue Carnot
92 284 Suresnes cedex, Francúzsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO85/0382/19-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU12/2019