Ako sa vyznať v liekoch

Milý pacient,

určite premýšľaš nad tým, čo konzumuješ. Odkiaľ pochádzajú potraviny, ktoré kupuješ, z čoho sú vyrobené, či sú kvalitné, a najmä, čerstvé. A aj keď predajcom dôveruješ, pre istotu si kontroluješ dobu exspirácie a tiež informácie, ktoré sú uvedené na obale.

No ak ochorieš, zaujímaš sa o to, aké lieky to vlastne užívaš? Liek je tiež tovar, a aj pri ňom platí porekadlo „Dôveruj, ale preveruj“. Áno, dôveruj lekárovi, lekárnikovi, Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, no pozri sa lepšie na svoj lekársky predpis a budeš prekvapený, keď zistíš, že v lekárni sa dá aj ušetriť.

NEVIEŠ AKO? – vyhľadaj na internete stránku www.liekinfo.sk. Webovú stránku sme pre teba vypracovali, aby sme ti pomohli nájsť vždy aktuálne informácie o všetkých legálnych liekoch na slovenskom trhu. Takže sa včas dozvieš o zásahoch štátu do lieku aj o vstupe lieku na trh. Jedná sa spravidla o vznik/zánik povolenia na predaj, o tvorbu ceny lieku, o podmienky úhrady zdravotných poisťovní, o doplatky pacienta, rozhodnutie o tom, kto môže liek predávať, predpisovať, aplikovať, atď. Aktualizácia údajov databázy LIEKINFO.SK prebieha automaticky medzi 1. – 5. dňom príslušného mesiaca.

Ihneď na úvodnej stránke www.liekinfo.sk uvidíš štvorček. Ako na to?

Klikni naň. Z piatich videí, ktoré sme pre teba pripravili, si pusti návod, ktorý potrebuješ. Týchto päť videí ti ukáže cestu k úplným informáciám o liekoch na slovenskom trhu.

Na stránke hľadaného lieku nájdeš medicínske a cenové informácie. Napriklad vzhľad stránky lieku Anopyrin 100 mg tbl 28 x 100 mg vyzerá takto:

Odporúčania

Zoznam liekov, podobných „tvojmu“ nájdeš klikom na „Iné podobné lieky“
Dnešný model medicíny je taký, že podľa tabuľky Medzinárodnej klasifikácie chorôb lekár určí tvoju diagnózu a následne nastaví terapiu liekmi. Na slovenskom trhu je liekov s úhradou poisťovne viac ako 4 300 a voľnopredajných cez 2 700. Drž sa porekadla: „Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté.“ Porovnávaj podobné lieky a ich nežiaduce účinky.

Ak chceš vidieť všetky v SR dostupné lieky na „tvoju“ diagnózu, klikni na link „Indikačná skupina“
Lieky rovnakej skupiny môžu mať rôzne názvy a ich vzájomné pôsobenie a hromadenie ti môžu poškodiť zdravie. Skontroluj, či niektoré „tvoje“ lieky neobsahujú rovnakú účinnú látku. Lieky, ktoré užívaš, vlož do sekcie Vyber a následne Porovnaj.

V sekcii Kontrola interakcie si skontroluj životu nebezpečné interakcie medzi „tvojimi“ liekmi
Buď opatrný najmä v prípade, ak ti lieky predpísali rôzni lekári! Špeciálne dôležité sú interakcie medzi liekom na predpis & voľnopredajným liekom. Zameraj svoju pozornosť na interakcie medzi liekmi, ktoré užívaš posledných 6 mesiacov.

Hľadaný liek v databáze LIEKINFO.SK nie je
Ak by sa hľadaný liek v databáze LIEKINFO.SK nenachádzal, ale lekár ti ho predpísal a lekárnik vydal, existuje len jedna možnosť: Liek nemá platnú registráciu (povolenie na predaj v SR), ale dováža sa „na výnimku“. To znamená, že dovoz lieku zabezpečuje zdravotná poisťovňa na objednávku konkrétneho lekára pre konkrétneho pacienta a v konkrétnom počte balení. Podmienený dovoz musí spĺňať legislatívne podmienky určené Ministerstvom zdravotníctva SR.

Cenovo najvýhodnejšie balenie lieku
Súčasný systém liekovej politiky nezaväzuje lekára predpisovať pacientovi cenovo najvýhodnejšie balenie (poprípade viac balení) lieku. Pacient však má právo požiadať ošetrujúceho lekára, aby mu na recepte uviedol balenie, za ktoré bude v lekárni najmenej doplácať. Cenovo najvýhodnejšie balenie lieku hľadaj v zozname Ďalšie lieky s rovnakým názvom.

Cenovo výhodneší liek
Liek s najmenším doplatkom na tvoju diagnózu hľadaj v zozname Cenovo výhodnejší liek. Zoznam Cenovo výhodnejší liek sa zobrazuje na stránku lieku, len keď taká alternatíva existuje.

Podmienená úhrada lieku
Na obrázku o lieku "Anopyrin 100 mg tbl 28x100 mg" si všimni oznámenie o podmienkach úhrady:
Indikačné obmedzenie: ...
Preskripčné obmedzenia: ...
Súhlas revízneho lekára: ...

Možno nevieš, že ak sa liek nachádza v zozname liekov hradených zdravotnou poisťovňou (ZP), to ešte neznamená, že zaň v lekárni nezaplatíš plnú sumu. Divíš sa a pýtaš sa, ako je to možné? Zrejme ťa až doteraz nikto neinformoval, že úhrada predmetného lieku je podmienená. Podmienka Indikačné obmedzenie je vymedzenie vzhľadom na liečebný postup, vek a/alebo stav pacienta a pod.; Podmienka Preskripčné obmedzenie znamená, že liek ZP hradí, len ak ho predpísal preskripčný špecialista (pozn. ak službukonajúci lekár na pohotovosti nie je preskripčný špecialista na liek, ktorý ti predpísal a liek je s úhradou ZP, potom v lekárni platíš plnú sumu ty, pacient).; Súhlas revízneho lekára sa väčšinou vzťahuje na drahé lieky, napr. onkolieky, ktorých dovoz obvykle zabezpečuje určená distribučná firma. Táto podmienka je témou na celý článok, ktorý nájdete v našej replike Prísne tajné.

Ambulantný liek
Obzvlášť opatrný buď v prípade, ak sa jedná o liek s formou úhrady A (ambulantný liek). Liek nesie názov ambulantný, pretože sa aplikuje lekárom, poprípade zdravotnou sestrou v ambulancii. Keď ti dá lekár do ruky recept s tým, že si ho máš kúpiť v lekárni, tam zaplatíš za liek plnú hodnotu. Preto v ambulancii, kde ti budú aplikovať injekcie, infúzie, sa spýtaj, koľko liek stojí a koľko v lekárni budeš platiť ty. Keď chcú, aby si za liek zaplatil plnú hodnotu, nesúhlas. Lekár je povinný ti tento liek zabezpečiť vo vlastnej réžii.

Sledovanie zmien ceny „tvojich“ liekov
Ak ťa zaujíma, či sa nezmenila cena a/alebo doplatok pacienta „tvojich“ liekov, stačí spraviť dva kroky: Vytvoriť si na www.liekinfo.sk účet a klikom na Sleduj svoje lieky presunúť do Sledované lieky. Vždy, keď sa zmení niektorá cena lieku z tvojho zoznamu, dostaneš na mail správu od info@liekinfo.sk.

Liekinfo.sk pre odborníkov pripravuje rešerš slovenského trhu s liekmi.


A na záver, milý pacient,
snáď nám dáš za pravdu, že znalosti o zdraví a chorobe potrebuje každý človek. Ľudia si medzi sebou odjakživa zdieľali svoje skúsenosti o chorobách a ich liečení. Dnes sa vďaka sociálnym sieťam a internetovým diskusiám tradujú aj nebezpečné rady, ktoré sa šíria ako lavína.

LIEKINFO.sk je internetová stránka, ktorej cieľom je seriózna osveta pacienta o liekoch. Poradí ti, kam sa obrátiť s otázkou o „tvojom“ lieku lebo komu viac má záležať na tvojom zdraví než tebe samému. Informácie o liekoch a ich cenách sú úradne podložené a preto má LIEKINFO.sk v online svete svoje mimoriadne miesto.

kolektív autorov
www.liekinfo.sk