Hemoroidy máme všetci, bolia len niektorých

Hemoroidy sú prirodzenou súčasťou konečníka. Dolné časti konečníka sú bohato prekrvené,pri veľkom tlaku sa cievy rozšíria a nahromadená krv môže vytvárať uzly- hemoroidy. Tento mechanizmus vzniku je veľmi podobný vzniku křčových žíl na dolných končatinách. Hemoroidy ľudovo nazývame ,,zlatá žila´´.  Postihujú približne 50 % populácie, z toho častejšie mužov.

Prečo vznikajú?

Príčiny vzniku hemoroidov sú najmä dedičnosť, sedavé zamestananie, nedostatok pohybu, nesprávna životospráva, tehotenstvo, hnačky alebo naopak zápcha.

Aké môžu byť ?

Rozlišujeme dva základné typy hemoroidov, hemoroidy vnútorné sa nachádzajú smerom dovnútra análneho otvoru, môžu opuchnúť natoľko, že sa dostanú k análnemu otvoru. Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú okolo análneho otvoru, sú uložené pod kožou.

Prejavy

Základnými prejavmi hemoroidov sú krvácanie, pálenie, svrbenie, opuch, hlienovitý výtok, môžeme však pozorovať aj ďaľšie.

V tomto článku sa zameriame najmä na konzervatívnu liečbu hemoroidov, a to voľnopredajné lieky, ktoré Vám odporučia v lekárni. Tieto lieky obsahujú vo väčšine prípadov liečivá s lokálne anestetickým a protizápalovým účinkom. Okrem toho sa samozrejme musí upraviť životný štýl. Ďaľšou možnosťou je aj chirurgická liečba.

Voľnopredajné čapíky

DOBEXIL H SUP - Liek obsahuje dve liečivá: kalciumdobesilát a lidokaín. Kalcium dobesilát upravuje funkciu stien hemoroidálnych žíl, a tým znižuje opuch. Lidokaín svojím lokálne anestetických účinkom znižuje svrbenie a pálenie. Tento liek je kontraindikovaný u tehotných žien a detí do 15 rokov.

FAKTU čapíky - Účinnými latkami v tomto lieku sú cinchokaín, lokálne anestetikum a polikresulén. Faktu čapíky sa používajú na liečbu vnútorných hemoroidov.

PREPARATION H - Obsahuje pivovarnícke kvasnice a olej zo žraločej pečene. Odstráňuje prejavy hemoroidov ako bolesť, dráždenie a svrbenie. Je kontraindikovaný u pacientov mladších ako 18 rokov.

PROCTO- GLYVENOL - Používa sa na ličbu vnútorných hemoroidov. Obsahuje účinné látky lidokaín a tribenozid. Lidokaín svojím lokálne anestetickým účinkom znižuje pociť bolesti, tribenozid znižuje priepustnosť a zvyšuje napätie malých ciev v mieste aplikácie.

SPOFAX - Liek s účinnými látkami cinchokaín, galan bizmutitý zásaditý a karboxycelulóza. Jeho účinkom je potlačenie krvácania. Je kontraindikovaný u deti a mladistvým mladších ako 15 rokov.

Čapíky sa aplikujú do konečníka, po vyprázdnení a vykonaní hygieny.

Voľnopredajné maste

DOBEXIL H ung - Obsahuje rovnaké účinné látky ako čapíky. Je kontraindikovaný počas tehotenstva, dojčenia a u pacientov mladších 15 rokov.

DOXIPROCT ung rec - Účinnými látkami sú opäť lidokaín a dobesilát vápanatý. Zmierňuje zápal, krvácanie, mokvanie a odstraňuje nepríjemné príznaky hemoroidov.

FAKTU masť ung rec - FAKTU masť má rovnaké účinné látky ako FAKTU čapíky. Používa sa však na liečbu vonkajších aj vnútorných hemoroidov.

PREPARATION H ung rec - S výberom voľnopredajného prípravku Vám najlepšie poradí Váš lekárnik.

Liek viazaný na lekársky predpis

DETRALEX tbl flm - Liek obsahuje bioflavonoidy. Sú to liečivá stabilizujúce kapiláry. 

07 marca 2016
Diskusia k článku (1)
Ivana 28.1.2017 Reagovať
lieky od lekara sedave kupele a mast hemostop a pomaly ustupovali az nakoniec uplne zmizli
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.