Anxiolytiká v liečbe úzkosti

Anxiolytiká sú psychofarmaká potlačujúce úzkosť, pôsobia na svalovú relaxáciu, antikonvulzívne, hypnoticky a tlmivo na centrálnu nervovú sústavu. Ich základnou indikáciou sú však predovšetkým úzkostné stavy.

Úzkostné poruchy sú veľmi rozšírené, v rôznej forme nimi trpí približne 15% populácie. Samotné ochorenie je charakterizované nepríjemným emočným stavom s telesnými príznakmi, ktorého príčiny nie je možné presnejšie definovať. Intenzita je rôzna, od mierneho nepokoja až po stav paniky, trvá od niekoľko sekúnd, minút eventuálne až mesiace. Úzkosť sa môže vyskytovať ako sekundárny podnet u niektorých somatických ochorení, ako sú kardiovaskulárne, respiračné, hematologické alebo metabolické poruchy.
 

Základné rozdelenie anxiolytík:

Nebenzodiazepínové anxiolytiká

  • Guajfenezín (Guajacuran) – má v popredí myorelaxačný účinok, preto je indikovaný u zvýšeného svalového napätia, ale aj pri terapii úzkosti, strachu či iných neurologických poruchách.
     
  • Buspiron (Spitomin) – používa sa na zníženie úzkosti bez ovplyvnenia pozornosti, bdelosti, kognitívnych funkcií. Pri liečbe strednej a závažnej úzkosti je porovnateľný s benzodiazepínmi, pričom zmierňuje aj príznaky depresie.
     
  • Hydroxyzín (Atarax) – ide o anxiolytikum, ktoré nespôsobuje závislosť. Znižuje psychické i somatické príznaky úzkosti, zlepšuje kognitívne funkcie, vhodný je aj u pacientov s pridruženou depresiou.

Benzodiazepínové anxiolytiká delíme podľa dĺžky pôsobenia

Cieľovým symptómom pre ich predpisovanie je strach, vnútorný nepokoj, svalové napätie, podráždenosť, poruchy spánku. Dĺžka ich podávania by nemala byť dlhšia ako 4-6 týždňov. Medzi dôležité zásady užívania benzodiazepínov patrí: vždy užívať u jasnej indikácie, nepodávať dlhodobo, nikdy rýchlo nevysadzovať, neužívať veľké dávky a nepodávať u drogových alebo alkoholových závislostí. Pri užívaní benzodiazepínov sa môže vyvinúť závislosť a pri náhlom vysadení sa môžu objaviť abstinenčné príznaky.

Abstinenčné príznaky sa môžu vyskytovať od ľahších (zvýšený strach, nepokoj, nespavosť, tras, bolesti hlavy, potenie) po ťažšie (stavy zmätenosti, delíria, kŕče). Pri vysádzaní benzodiazepínov sa po dobu niekoľkých týždňov znižuje celková dávka týždenne o 10-20%. Antidepresívny účinok benzodiazepínov bol dokázaný iba u alprazolamu, bromazepamu a klonazepamu.

Benzodiazepíny sú pozoruhodne bezpečné v prípade, že sa nimi chorý predávkuje. Dochádza síce k sedácii, spavosti, zmätenosti, avšak k fatálnym následkom len v tých prípadoch, keď boli požité aj iné centrálne tlmivé látky, ako je napr. alkohol. V tomto prípade môže dôjsť k útlmu dychového centra.

13 januára 2016
Diskusia k článku (2)
Eva 1.10.2017 Reagovať
Dobrý večer, zaujímalo by ma, z akého dôvodu je výška plnej úhrady za liek Grandaxin na pacienovi, aj napriek tomu, že tento liek je na našom trhu od roku 1977. Z môjho pohľadu môže byť dôvodom, že nedošlo k vzájomnej dohode medzi farmaceutickou firmou vyrábajúcou tento liek a slovenským odberateľom, alebo ide o liek, ktorý je pre pacienta z akéhosi dôvodu "nevýhodný". Prosím Vás o objasnenie tohto problému.
Ďakujem.
Kika 18.4.2017 Reagovať
Dobry den. Chcela by som aa opytat. Kdze pri Oxazepame pisu ze ucinkuje menej ako 13 hodinm Kdesi pisu ze okolo 8 hodin. A hned pod Oxazepamom je liek ktory na ucinok naoza iba 4 hod. Ak by ste mi potom vedeli poradit, kolko hodin ma naozaj Oxazepam. Ak po 4 hod. uz necitim iba hypnoticky ucinok, avsak este tie ine v tele mozu byt.
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.